Vítam vás pri čítaní môjho prvého článku. Je to prvý krok na novej ceste a o prvých krokoch bude aj jeho obsah. Premýšľam, kedy to u mňa naplno prepuklo. Nejaké pokusy už boli aj skôr. Lovím v pamäti.
Ženy v našej rodine stále niečo tvorili, šili, prešívali, strihali, párali… a ako dieťa som bola pri tom…mmm… môj prvý kontakt s upcyklovaním. “S čím?” spýtala by sa moja Starká. “A to je čo?” čudovala by sa ďalej. Už tu ale s nami nie je. To bola tiež upcyklátorka….moja inšpirátorka a motivačná koučka zároveň (povedané rečou dneška). Týmto jej letí veľké “Ďakujem”. Druhé veľké ďakujem letí aj mojej Babke. Mohli by si ruky podať. Iste tam hore niečo spolu prešívajú.
Ale vráťme sa k téme (tie dve sa v mojich článkoch ešte objavia :)) Tak čo je to to upcyklovanie? No, jednoducho povedané, keď z veci, ktorú už nepoužívame alebo už nie je funkčná, vyrobíme vec inú, novú a povýšime tým staré na nové, funkčné a užitočné 🙂
Robili to naše prababky, babky a robíme to aj my. Len to dostalo nový názov. Ale každý na tú svoju cestu musí dozrieť.
Môj čas dozrel pred siedmimi rokmi. Stojím v kúpeľni a vidím v zrkadle ženu, ktorá sa stane mamou. Vnímam ako sa mi s nastávajúcim príchodom nového človiečika na tento svet preskladávajú priority. Kúpeľňa je miesto kde to teraz najviac cítim. Doslovne. Vadia mi všetky tie umelé a neprirodzené vône. Toto som nečakala.
Prichádzajú otázky a uvedomenie. Všetky tie farebné fľaštičky s neznámym obsahom mi zrazu nedávajú zmysel.Niežeby som nevedela čo mám v kúpeľni. Tam je toaletná voda, laky na nechty, šampóny, sprcháč…. Ale keď mi to takto smrdí, niečo s tým nie je v poriadku. Alebo som sa pokazila ja?
Nepokazila. Telo je múdre. Chce sa vyčistiť od všetkého čo do neho nepatrí. Všetky tie známe veci sa stali veľkou neznámou. Z čoho to vlastne vyrábajú? Prečítam si… Čítať viem, no cudzím názvom nerozumiem. Nejaké informácie o parabénoch a ropných produktoch v kozmetike už mám, ale… Ale nemôže to byť také zlé, veď je to pre ľudí. Alebo je to inak?
Hľadám informácie na internete. To čo sa dozvedám sa mi nepáči. Existujú pre telo zdravšie alternatívy? Nemyslím už len na seba, rastie vo mne nový človek a čo dávam do seba, dávam aj do neho.
Opäť sa vidím pred zrkadlom. Asi sa líčim do práce. Naskakuje iná otázka:”Prečo to vlastne robím?” Prichádza odpoveď:”Aby si bola krajšia. Všetky ženy to robia.” Ale to predsa nie je pravda, všetky nie. Poznám aj také, ktoré sa nelíčia a sú krásne. Sú so sebou v pohode. A aby som bola krajšia? Pre koho?”
Niečo mi na tom nesedí… Postupne mi to dochádza. Ahaaa… tak ja sa teším na dcérku, ktorú chcem naučiť žiť v súlade s prírodou a samou sebou. No ale, veď ja nie som so sebou v pohode. Dávam si každé ráno na tvár masku aby som bola dosť dobrá, krajšia, lebo to niekto oceňuje, lebo sa tak niekomu páčim viac, lebo… Lebo ja som sa tak rozhodla. Lebo mi záleží na tom, čo si myslia o mne iní. A je to vonku! Nikto iný za mňa nerozhodol. Rozhodla som sa sama. Nevedome. Teraz to už chcem robiť inak. Vedome.
V mysli mi prebieha imaginárny rozhovor s ešte nenarodeným dieťatkom. Vidím sa pred zrkadlom (už posledný krát 🙂 ) ako sa líčim a moja dcérka sa pýta: ”Mami, čo to robíš?”
Ja: “Maľujem sa”
Začudovaný výraz dieťaťa a ďalšia otázka: “A prečo?”
Ja: ”Aby som bola pekná (krajšia).”
Ona: ”A nie si dosť pekná?”
Začudovaný výraz, tentokrát na mojej tvári.
Tento rozhovor by mohol byť veľmi dlhý, no už pri tejto predstave mi vyhŕkli slzy… Nebudem učiť tú krásnu bytosť, že len namaľované ženy sú pekné. Že sa to robí, že je to v poriadku, že je to nutné a potrebné. Chcem byť pravdivá k nej, musím byť pravdivá aj k sebe.
Toto boli prvé kroky mojej cesty. Začala som si všímať, uvedomovať a konať. Ak cítite, že nastal čas na zmenu môžete začať týmito tromi kromi aj vy.
- Pozorovanie – Pozorujte svoje každodenné návyky v kúpeľni (starostlivosť o telo, vlasy, tvár ale aj čistenie kúpeľne a pranie bielizne)
- Uvedomenie – Uvedomujte si vplyv týchto návykov na vaše vlastné zdravie aj životné prostredie. Pýtajte sa seba prečo robíte to čo robíte takýmto spôsobom. Aká je vaša skutočná vnútorná motivácia?
- Akcia – Začnite robiť konkrétne kroky na zmenu návykov. Hľadajte alternatívy. Skúšajte, čo vám vyhovuje a vnímajte aký máte z toho pocit.
K prvým krokom treba dodať, že sa zmeny neudejú za deň ani za týždeň (v niektorých prípadoch možno áno 🙂 ). Buďte k sebe zhovievaví, netlačte sa do ničoho čo vám nie je príjemné. Chce to čas, tak isto, ako naučiť sa chodiť.
A kde je v tomto príbehu začiatok upcyklovania? Je tam, aj nie je. Bol by to dlhý článok a tak upcyklovať začneme až v tom ďalšom.
Teším sa na vás pri ďalšom písaní a čítaní. Majte sa krásne.
Eva

Mojou vášňou je už niekoľko rokov upcyklovanie. Pozývam ženy akéhokoľvek veku vydať sa so mnou na jedinečnú cestu kreativity a pretvárania nielen svojho oblečenia ale aj seba samých. Viac o mne si môžete prečítať v mojom príbehu .
Zajímavý článek Evi, děkuji za tyto pohledy. Já jsem při těhotenství přestala používat aviváž a pít bublinkovou vodu. 😁 A změna kosmetiky a celé drogerie doma přišla až o něco později, když se prcek narodil.
A k těm příbuzným – ano, naše babičky uměly doma každou věc pěkně zužitkovat, v tom bylo to hezké kouzlo, které mi v dnešní době chybí. Všeho je kolem dost, už ani nezašíváme děrované ponožky, stejně dlouho nevydrží… 😫 Těším se na další články.
Súhlasím Alenka, naše babičky v tom boli ozaj expertky 🙂 Naša babka, tá keď k nám došla na týždeň, tak hneď druhý deň pozháňala všetky naše roztrhané ponožky a pančuchy, deravé tepláky a štopkací hríbik s niťami. Rada na to spomínam. Tiež som mala snahu zašívať ponožky, ale ako píšeš, bolo to zbytočné…po jednom dvoch razoch sa opäť roztrhli-hneď vedľa záplaty 🙂