UPCY Eva Kramárová

Čo zo starých tričiek, alebo príprava materiálu.

Vitajte. Som rada, že ste opäť nakukli na moje stránky. Možno máte chuť tvoriť a hľadáte inšpiráciu. Ste tu správne. Dnes by som vám rada ukázala,  čo zo starých bavlnených tričiek (a nielen z nich).

V minulosti mal život trička (u mňa doma) asi takýto priebeh. Kým bolo nové a ako tak vyzeralo, nosila som ho do mesta, do školy a pod. Keď už začalo strácať tvar a farbu, nosila som ho doma alebo som ho rovno presunula do kategórie – na spanie. No a keď už ani tu nenachádzalo svoje uplatnenie, bolo presunuté do kategórie „handra na upratovanie“.

Časom tých tričiek pribúdalo a zmenil sa aj ich životný cyklus u mňa. Tie, ktoré som prestala nosiť a ešte vyzerali pekne, som buď preradila „na doma“ alebo darovala, posunula ďalej. Niektoré som prestala nosiť, lebo mi boli malé, iné zasa preto, že som sa v nich už necítila príjemne. A ďalšie kategórie už neboli.

No a ako to je teraz? Snažím sa nekupovať toľko tričiek. Kúpim si vtedy, keď už moje obľúbené dosluhujú. Začala som sa viac zaujímať o to, ako také tričko vzniká. Koľko je za tým energie, spotrebovanej vody, použitích pesticídov, …koľko ľudskej práce, ktorá je málokedy ohodnotená spravodlivo.

A tak z tričiek, ktoré si kúpim a ktoré sú u mňa „až do konca“, nerobím handry. Snažím sa o to, aby, aj po svojom „živote trička“, boli použité na niečo praktické a možno aj pekné. Napríklad hačkovaný koberček alebo rohožka.

Presne tak! Taký ten koberček, ktorý sa dá použiť napríklad do kúpeľne alebo kdekoľvek v dome (obdžnikový farebný alebo takýto okrúhly). Na balkóne, v kuchyni. Kde ho kto potrebuje. Taký ten malý koberček, na ktorý, keď sa zblízka prizriete, vidíte v ňom svoje alebo niekoho tričká, ktoré sa tešia, že ešte slúžia a neskončili ako nepotrebné handry niekde v garáži alebo na skládke.

Cesta k takémuto koberčeku má svoje trvanie. Začína sa „zhromaždením“ materiálu. Áno. Čím viac tričiek, tým lepšie. Lebo, keď sa vám zdá, že máte materiálu dosť alebo veľa, verte mi, že keď začnete a pustíte sa do toho, môžete dôjsť k zisteniu, že materiálu je málo :). (Na foto je koberček uháčkovaný z jedného napínacieho prestieradla rozmery 180 x 200cm, áno, taká je spotreba na hačkované koberčeky 🙂 )

Poďme sa teda pozrieť na ten materiál.  Poviem vám, aký si vyberať a ako si ho pripraviť na samotné tvorenie – hačkovanie. 

Ideálny stav: máte kooopec tričiek a neviete čo s nimi, tak sa rozhodnete si ich nastrihať a hačkovať 🙂

Realita: občas sa u vás vyskytne tričko, ktoré už nechcete nosiť, ani darovať a ani vyhodiť. Najradšej by ste z neho niečo vytvorili, no máte zatiaľ len jedno, dve.

Tak tu sú  možnosti:

  • Začnite si odkladať tričká a keď ich bude viac, začnete si ich pripravovať na hačkovanie.
  • Alebo, pripravujte si materiál (šnúrky) na hačkovanie priebežne a keď po čase nachystáte posledné tričko, budete môcť hneď začať. takto budete mať dlhodobo pocit, že niečo tvoríte. Ja to mám takto rada. Potom viac o projekte premýšľam, vymýšľam a už v predstavách kombinujem ako by sa to mohlo dať urobiť.
  • Alebo dokonca, aj začať hačkovať môžete hneď pri prvom tričku, len vaše dielko bude stále v procese a bude čakať na ďalšie tvorenie. Všetky možnosti sú v poriadku, záleží na človeku, čo mu je bližšie. Niekto možno nemá rád rozpracované (dlhodobo/niekoľko týždňov, mesiacov, rokov? :))
Príprava šnúr na hačkovanie

Už samotné pripravovanie šnúrok na hačkovanie je terapiou (pre tých, ktorí majú radi strihanie tak, ako ja :))

Pusťme sa teda do toho. Potrebujete dobré nožnice. Nie malé, ale ani veľké, aby sa vám s nim dobre pracovalo. Nemusia byť hneď krajčírske. Tie si nechajte na iné projekty. Stačia úplne také tie z hobby obchodov alebo z Lidla. Ide o to, aby vás strihanie  nevhodnými nožnicami zbytočne neunavovalo a neodrádzalo.

Pokiaľ ide o samotné strihanie, ja zvyknem postupovať takto:

– odstrihnem najprv rukávy a golierovú časť. Ostane mi základ trička.

– odstrihnem aj spodný okraj. Ten je ale tvorený väčšinou len tou istou látkou ako tričko, takže ak chcete, po odpáraní šitia, vám vznikne o kus väčší základ na strihanie. To však môžete urobiť aj po odstrihnutí.

– strihať začínam na boku trička, tam, kde je švík. Začnem trochu šikmo a potom už rovno dookola. Šírka pásika je dôležitá, pretože podľa toho, aká bude široká, tak hrubá nám vznikne šnúrka. No a od toho sa bude odvíjať aj hrúbka háčika a výsledný vzhľad koberčeka. Ak chcete mať hrubšiu priadzu na háčik č. 10 (pre začiatočníkov ideálne),  strihajte šírku cca 1,5 cm. Keď to nebude všade rovnako široké, nič sa nedeje.

Striháme teda po obvode celého trička. Keď sa blížim na začiatok strihania, zase trošku zošikma strihám ďalej. Neukončujem strihanie ale idem zase dookola a takto vlastne postrihám celé tričko a vznikne mi jedna dlhá šnúra. Teda nie úplne celé. Až pod pazuchy sa to takto pekne dá. Potom budeme pokračovať inak.

 

Keď dojdeme pod pazuchy a odstrihneme posledný kus, kde sa to dá tak ako doteraz, ostanú nám dve časti. Ak sa vám nechce, nemusíte ďalej pokračovať. Ale ak chcete vyťažiť z trička maximum materiálu, môžete postrihať aj tieto „zvyšky“. Strihať môžete tak, ako je na obrázkoch. Striháme „hada“, ktorý má také oblúčiky – pri hačkovaní sa to celkom pekne schová.

Takisto rukávy môžete postrihať spôsobom, ako sme strihali tričko. Získate tak ďalší materiál (mne vzniklo z jedného krátkeho rukáva cca 1,5 m šnúry). Spolu mi z jedného pánskeho trička veľkosť M vzniklo cca 33 m šnúry na hačkovanie. V tomto prípade sa mi tkanina nenatiahla tak ako opisujem (na šnúrku), pretože tričko bolo jemne vrúbkované. Z hladkej tričkoviny sa ale šnúrka vždy „zaguľatí“.

Bavlnené tričká sú v tomto prípade výhodnejšia voľba ako tričká z umelých materiálov. Ak je to bavlna s prímesou, napr. elastanu, aj to sa dá.  Len tie elastické materiály sa potom naťahujú aj v hotovom výrobku a to nemusí byť žiaduce – môže to kaziť celkový dojem z výrobku. Potom už radšej nekombinovať materiály v jednom výrobku a vyrobiť z rovnakých tričiek. 

Tričká striháme vždy tak, aby nám látka pružila/naťahovala sa  do strán. Po odstrihnutí pásu a po jeho zatiahnutí do strán sa nám pásik 1,5 cm široký, zmení na šnúrku z tričkoviny. Takýmto jemným zaťahovaním vyrobíme šnúrku zo všetkých nastrihaných pásikov a namotáme si z nich klbká.

Tip: v úvode som spomenula, že nielen z tričiek je možné hačkovať.  Zúžitkovať samozrejme môžete aj iné výrobky z tričkoviny, najlepšie väčších rozmerov, ako sú: nočné košele, mužove pyžamo (kľudne aj nohavice ak sú z tričkového materiálu – nohavicu budete strihať odspodu presne tak ako tričko – dookola až po rozkrok a časť od rozkroku sa dá tiež postrihať dookola) alebo napínacie prestieradlá na posteľ. Takéto prestieradlo sa po čase sperie a začnú sa na ňom objavovať malé dierky. Ideálna chvíľa zúžitkovať ho na hačkovaciu „priadzu“ 🙂 (Samozrejme, po zašití dierok ešte môže niekomu chvíľu slúžiť, ale to možno len do ďalšieho prania, takže zbytočne to odkladať 🙂 ). Pri strihaní prestieradla ale dajte pozor, aby ste strihali v správnom smere…Rozmýšľam, že vám o tom asi pripravím ešte jeden krátky návod, lebo už sa mi to do tohto príspevku zdá veľa :). Tak ak nejaké máte, nachystajte si ho.

Verím, že vám bol môj dnešný príspevok prínosný a pustíte sa bez zbytočných obáv do triedenia a strihania.  V ďalších príspevkoch by som vám rada priblížila samotný procest tvorenia hačkovaného koberčeka. Možno sa pozrieme aj na proces farbenia látok/tričiek. V prípade, že máte viac svetlých tričiek,  ale ich farba už dávno nie je biela a chceli by ste ich farebne zladiť, aby vo výslednom dielku vyzerali krajšie a zjednotenejšie :).

Touto cestou vám prajem krásne dni plné tvorivých nápadov.  A ak ste ma ešte „nenavštívili“ na Instagrame, poďte nahliadnuť na môj profil @upcyklovanysvet.  Nájdete u mňa rôzne inšpiratívne nápady, videá a myšlienky.  Majte sa krásne. Príjemné upcyklovanie.

Eva

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *