UPCY Eva Kramárová

Nakupovanie alebo ako nakupovať zero waste

Prajem vám krásny deň. Deň ako stvorený na upcyklovanie 🙂 Alebo aspoň na premýšľanie o ňom.

Poďme sa pozrieť na to, ako chodíme nakupovať. Keďže čítate môj príspevok, predpokladám, že patríte k zákazníkom, ktorí majú so sebou svoju nákupnú tašku a v nej pripravených pár vrecúšok. Alebo sa k tomuto kroku chystáte. A to je určite krok vpred.

Ak nakupujete často ovocie a zeleninu, viete, že niektoré druhy sa dajú domov priniesť aj bez zabalenia, no pri niektorých je to nepraktické. Tu prichádza na scénu vrecúško. Asi všetky potravinové reťazce už ponúkajú k zakúpeniu vrecúška na ovocie a zeleninu, ktoré môžeme opakovane používať. Predídeme tak dosť veľkému množstvu plastového odpadu z jednorazových mikroténových sáčkov.

Ak si ale takéto vrecúško kupovať nechcete, môžete si ho jednoducho vyrobiť z pevnej hustej záclony, ktorú už nepoužívate. Určite vám ukážem ako na to, je to veľmi jednoduché.

No a keď už máme nakúpené, nákup si uložíme do tašky. Látkovú tašku už tiež dostať v každom obchode, tak ak ešte takú nemáte, neváhajte ani minútu. Nejakú peknú a praktickú si kúpte alebo ušite. Hoci z nepotrebnej košele. Čím väčšia tým lepšie 🙂 Alebo to môže byť sieťovka z bavlneného trička, ktorá je na výrobu veľmi nenáročná.

A keď si ušijete pre seba, môžete ušiť aj pre priateľov, členov rodiny. No a keď k tomu dotyčnému darujete aj pár vrecúšok, bude to skvelý darček. A zas bude na svete o ďalšieho “bezodpadového” nakupujúceho viac. Bezodpadový je v úvodzovkách, lebo predsa len, čo si budeme nahovárať. S jedným nákupom tých obalov a odpadu prinesieme domov viac než dosť, ale aspoň už nepoužijeme mikroténové vrecká a jednorazové tašky.

A ako nakupujem ja? V kabelke mám stále látkovú tašku, krorá sa dá poskladať a zazipsovať. Je spratná a na malý nákup stačí. Na veľké nákupy v potravinách máme niekoľko látkových tašiek (kúpených) a niekoľko vrecúšok (šitých aj kúpených).

No a ak je pri nakupovaní ovocia a zeleniny možnosť vybrať si také, ktoré nie sú balené v plaste (napr. mrkva), uprednostním tie.

 

 

 

Na bezodpadové nakupovanie sa dá pozrieť aj z inej strany. Nejde len o to, ako sme vybavení na nákup,  ale aj o to 

  • aké výrobky pri nakupovaní uprednostňujeme?
  • dbáme na to v akom obale je výrobok zabalený?
  • je to pre nás priorita?
  • uprednostňujeme výrobky balené v skle, plaste, papieri? 
  • vieme a sme ochotní ich správne separovať  a recyklovať?

Veľmi sa teším, že už aj u nás existuje množstvo obchodov, kde sa dá nakúpiť bezobalovo/bezodpadovo. Obchody, kde môžete prísť s vlastnou nádobou a nakúpite si rovno do nej.  Je to super.

My takto nakupujeme:

  • vločky (ovsené, ražné),
  • ryža,
  • lahôdkové droždie,
  • múka,
  • sušené hrozienka, brusnice a iné druhy sušeného ovocia.  cestoviny,
  • rôzne obilniny,
  • strukoviny.

Ale samozrejme, nie všetko sa dá kúpiť bez obalu. Niektoré potraviny je možné si vyrobiť doma, ale veľké množstvo ich je takých, ktoré si doma nevyrobíme.  V takom prípade, keď už inej cesty niet, dbajme aspoň na správne separovanie vzniknutého odpadu

Je viac než žiaduce aby sme do tohto procesu zapájať deti. Deti sú ako špongie. Nasajú do seba všetko čo im povieme a ukážeme.  Partia malých nezbedníkov sa ako švihnutím čarovného prútika zmení na upratovaciu čatu  vyčistí celú ulicu od všetkých papierikov a obalov, ktoré patria do koša a nie na zem 🙂 (vlastná skúsenosť s 5 deťmi 2,5 – 7 rokov).

Je dobré ich oboznamovať s možnosťami znižovania odpadu, s možnosťami recyklovania ale aj upcyklovania. Upcyklovanie vytvára priestor pre rozvíjanie kreativity, nielen u detí ale aj u nás dospelých. 

A tak úloha do ďalších dní (okrem premýšľania nad našimi zvykmi pri nakupovaní):

  • poprezerajte skrine a pohľadajte, z čoho by ste mohli vyrobiť tašku a vrecúška na ovocie, zeleninu a pečivo (skúste zohnať pánsku košeľu, farebnú obliečku).

Prajem krásny deň a teším sa pri ďalšom tvorení.

Eva

PS: Touto cestou ďakujem všetkým, ktorí zmýšľajú a konajú podobne.