Vítam vás pri ďalšom, verím, že inšpiratívnom čítaní. Tentoraz to nie je žiadny podrobný návod. Príbeh má poslúžiť ako inšpirácia pre tých, ktorí majú nutkavú potrebu stále niečo tvoriť a držať v ruke háčik či ihlice. No a majú v skrini pár svetrov, ktoré už nikto nenosí a nosiť nebude :). Alebo ich tam nemajú ale má ich niekto iný a chce sa ich zbaviť. Tak to bolo aj v mojom prípade :).
Jedného dňa priniesla kolegyňa do práce vrece nenoseného oblečenia. Chcela ho niekomu darovať. Bolo tam všetko možné aj nemožné. A boli tam aj tri svetre, či pulóvre.
Vraví mi: “Tebe by mohli byť…”. Moje srdce zaplesalo. Jasné, že som hneď vedela, že ani ja ich nosiť nebudem. Videla som v nich iný potenciál…videla som materiál :).
Svetre/pulóvre som si odniesla domov a tam začala ich nová cesta. Po opratí a vysušení nastala etapa párania. A tak som párala, párala a párala. Ak ste už niekedy párali pulóver, ktorý uštrikoval niekto iný…alebo akýkoľvek pulóver, pri ktorom netušíte ako bol zošitý (tak ako som to nevedela ja), tak viete, že je to celkom dobrodružná činnosť.
Pri páraní (páratkom) je potrebné dávať veľký pozor aby sme nepretrhli priadzu tam, kde nechceme. Je potrebné vypárať opatrne golier – patent okolo krku. Opatrne odpárať rukávy. Ak sú zošité aj boky, tak aj tie je potrebné, ako inak, opatrne odpárať. A potom, keď už je sveter/pulóver rozobraný na jednotlivé diely, môžeme sa pustiť do ďalšieho párania :).
Keďže svetre/pulóvre sa väčšinou štrikujú od spodu – od spodného patentu, párať začneme hore. Po odpáraní goliera, ak nejaký bol, nájdeme koniec štrikovanej časti. Pre nás je to začiatok párania.

„Moje“ svetre boli v troch rôznych farbách, ktoré navzájom celkom pekne ladili. Tak som sa rozhodla, že ak z nich niečo vyrobím, (čo bol teda môj hlavný zámer), tak použijem všetky tri spolu. To ale znamenalo, rozprárať a vypárať všetky svetre (aspoň časť z každého, na začiatok) a tak sa pustiť do nového tvorenia.
Iste vás napadla otázka, koľko mi to trvalo?… Netuším. Nepamätám si to. Ale keďže som ešte nemala ani jedno dieťa, tak to nemohlo trvať nijako dlho :). Pár dní? Dva týždne? Chodila som do práce a párala som zrejme len po večeroch, možno pri nejakom dobrom filme.

Vypárané a čo ďalej?
Po nie veľmi dlhom premýšľaní som sa rozhodla, že z nového materiálu nemôže byť nič iné ako nová deka! Deku som už v minulosti hačkovala, tak prečo neskúsiť niečo ďalšie? Nejaký nový, možno komplikovanejší vzor. A tak sa aj stalo, že po pátraní na internete to vyhral vzor, ktorý už môžete vidieť na deke. Pri takýchto projektoch je „namáhavý“ len začiatok, prvých pár riadkov. Potom si už hlava aj ruky zvyknú na opakujúci sa vzor a práca pribúda rýchlo. Aj mne to s prestávkami pribúdalo celkom rýchlo (lebo veď, ešte som bola bez materských povinností). Striedala som farby, prihadzovala očko k očku a deka bola pomaličky na svete.
Ten pocit, keď je niečo takéto veľké hotové…na nezaplatenie. Aspoň pre mňa :). Bola som na seba hrdá, že som to po pár riadkoch nevzdala a vytrvala. A spomeniem si na to vždy, keď deku vytiahnem….alebo moje deti (občas je u nás o deky bitka – hlavne keď sa stavajú bunkre:) )
Každý dokončený projekt, nech je to čokoľvek v akej koľvek oblasti, nám ukazuje, aký má zmysel vytrvať, mať so sebou súciť, byť si šéfom a nenechať sa odradiť neúspechmi. Pokračovať vpred, hoci malými krokmi, prináša často ovocie. Alebo deky 🙂
Nechajte sa teda inšpirovať. Možno niečo menšie stíhate uhačkovať aj do tohtoročných Vianoc a ak aj nie, tak do kedykoľvek inokedy.
A kľudne mi napíšte do komentára, ako to máte s väčšími projektami vy. Máte ich rady? Čo vám pomáha vytrvať a nevzdať to?
Nezabudnite sa pozrieť aj na môj instagramový profil @upcyklovanysvet, kde sa snažím postupne pridávať rôzne nápady a typy na upcyklovanie textilu a iné.
Majte krásne jesenné podvečery, možno aj s háčikom v ruke.
Príjemné upcyklovanie.
Eva

Mojou vášňou je už niekoľko rokov upcyklovanie. Pozývam ženy akéhokoľvek veku vydať sa so mnou na jedinečnú cestu kreativity a pretvárania nielen svojho oblečenia ale aj seba samých. Viac o mne si môžete prečítať v mojom príbehu .